07 marca 2022

Realnie odpowiedzialni - ogólnopolska kampania społeczna

"Re@lnie Odpowiedzialni” to profilaktyczny program edukacyjny przygotowany przez ekspertów ze Stowarzyszenia Strefa Wsparcia przeznaczony dla przedszkoli i szkół. Jest on częścią Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Odłącz się. Połącz się.”.

Program ten powstał by walczyć z nadużywaniem i nieodpowiednim korzystaniem z ekranów przez dzieci.

Jest to projekt wieloletni, którego główną ideą jest wspieranie szkół we wdrażaniu nowych technologii higieny cyfrowej w edukacji. Przygotowanie uczniów, nauczycieli i rodziców do bezpiecznego, higienicznego i kreatywnego korzystania z zasobów sieci.

Projekt Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo wpisuje się w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2021/2022, tj. punkt 4 (Podnoszenie jakości edukacji poprzez działania uwzględniające zróżnicowane potrzeby rozwojowe i edukacyjne wszystkich uczniów, zapewnienie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego, szczególnie w sytuacji kryzysowej wywołanej pandemią COVID-19 w celu zapewnienia dodatkowej opieki i pomocy, wzmacniającej pozytywny klimat szkoły oraz poczucie bezpieczeństwa. Roztropne korzystanie w procesie kształcenia z narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia wykorzystujących technologie informacyjno-komunikacyjne).

Korzyści DLA SZKOŁY :

1. Dostęp do innowacyjnego programu Szkoły Odpowiedzialnej Cyfrowo i bieżące wsparcie w jego realizacji.

2. Udział w badaniu naukowym poświęconym relacjom w szkole, możliwość otrzymania wyników dla własnych uczniów, nauczycieli oraz rodziców.

3. Bezpłatny dostęp do realizowanych diagnoz szkolnych oraz szeregu materiałów edukacyjnych z zakresu e-uzależnień, higieny cyfrowej i ważności relacji osobistych.

4. Możliwość udziału w dedykowanych webinariach i konferencjach tematycznych realizowanych dla sieci Szkół Odpowiedzialnych Cyfrowo.

5. Wsparcie w zakresie zarządzania mediami cyfrowymi w społeczności szkolnej.

6. Dostęp do ogólnopolskiej społeczności Szkół Odpowiedzialnych Cyfrowo umożliwiający wzajemną wymianę doświadczeń.

W roku szkolnym 2021/2022 realizowane będą następujące działania o charakterze bezpłatnym:

- badania naukowe dotyczące oceny jakości relacji szkolnych – badania prowadzone będą wśród uczniów, rodziców i nauczycieli. Każda szkoła zrzeszona w projekcie otrzyma bezpłatnie wyniki swoich uczniów, nauczycieli oraz rodziców do własnego użytku,

- szkolnym psychologom zostaną dostarczone narzędzia diagnostyczne w zakresie wykonywania diagnoz szkolnych związanych z e-uzależnieniem

- dostarczenie metodologii związanej z możliwością przeprowadzenia przez wychowawców dwudniowego detoksu cyfrowego,

- wykłady online, realizowane przynajmniej raz na kwartał, dostępne wyłącznie dla SOC, poświęcony konkretnym obszarom rozwoju cyfrowego szkoły,

- SOCowirówka: wyjątkowe spotkania online, których formuła opiera się o odpowiedzi na nadsyłane przez Państwa pytania dotyczące konkretnych wyzwań w szkole. Wspólnie będziemy rozmawiać o rozwiązaniach, przy zachowaniu anonimowości autora nadesłanego problemu czy pytania,

- SOC NEWS: newsletter dostępny tylko dla Szkół Odpowiedzialnych Cyfrowo, wychodzący do Państwa raz w miesiącu – dzięki niemu nie przegapią Państwo nowych dostępnych materiałów dydaktycznych, ciekawych wieści ze świata edukacji cyfrowej czy informacji o konkursach lub pomysłach na pracę z uczniami,

- cykliczne poradniki: w formie krótkich instrukcji, w tym scenariusze zajęć dotyczących higieny cyfrowej, problemu e-uzależnień czy zrobienia klasowego detoksu cyfrowego.

Wszystkie informacje o projekcie są zawarte na stronie projektu: