Doradztwo zawodowe
Doradztwo zawodowe
Doradztwo zawodowe w Szkole Podstawowej nr 298
Szkolnym Koordynator Doradztwa Zawodowego - p. Katarzyna Porucznik.
Szkolny Program Doradztwa Zawodowego (patrz pliki do pobrania)
Współczesny rynek edukacji i pracy charakteryzuje się ciągłymi zmianami. Globalizacja gospodarki, postęp informatyczny, wzrastająca ilość informacji dotycząca zawodów i dróg kształcenia oraz bezrobocie, powodują trudności w przystosowaniu się do tych zmian. Młody człowiek musi być przygotowany do funkcjonowania w nowej rzeczywistości, gotowy do podnoszenia swoich kwalifikacji, ustawicznego dokształcania się, zdobywania nowych umiejętności, przydatnych w podejmowaniu racjonalnych decyzji dotyczących wyboru zawodu. Dlatego tak ważna jest umiejętność planowania kariery edukacyjno-zawodowej przez uczniów, umiejętność podejmowania trafnych decyzji i dokonywania wyborów. Planowanie nie jest jednak jednorazową decyzją, ale procesem występującym w okresie całego życia. Profesjonalne poradnictwo zawodowe, działania z zakresu orientacji zawodowej pomagają w kształtowaniu tej kariery. Skuteczne poradnictwo zawodowe wzmacnia poczucie wartości młodych ludzi, co pozwala im trafniej określać swoje umiejętności, kompetencje, zainteresowania
Doradztwo zawodowe rozumiane jest jako pomoc w wyborze ścieżki kształcenia oraz zawodu w formie indywidualnej i grupowej.
Doradztwo zawodowe w szkole podstawowej
Dające się zauważyć zjawiska polityczno-społeczne, tj. globalizacja, potrzeba całożyciowego uczenia się i doskonalenia, a także wszechobecne nowoczesne technologie, stały się przyczynkiem do dynamicznej zmiany rynku pracy. Jak nie trudno się domyśleć wymusiły zmianę systemu edukacji w obszarze typów szkół, przedmiotów oraz przekazywanych treści programowych. Doradztwo zawodowe jest formą wparcia, a także inspirowania uczniów w zaplanowaniu kariery edukacyjno-zawodowej, biorąc pod uwagę indywidualne zainteresowania, pasje, uzdolnienia, a także cechy charakteru i inne uwarunkowania. Według, Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 sierpnia 2018r, ogłoszono dnia 30 sierpnia 2018, obowiązuje od 1 września 2018 w sprawie doradztwa zawodowego tematyka preorientacji zawodowej, tj. pojęcie pracy, profesji, zawodu, zainteresowań, powinna być znaleźć się już w treściach programowych edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej.
Ścieżki kształcenia
Wraz z reformą systemu edukacji zmieniły ścieżki kształcenia. Oto schemat obowiązujący absolwentów szkół podstawowych od 1 września 2019 roku:
Info edukacyjno-zawodowe:
- nauczyciel prowadzący zajęcia z doradztwa zawodowego,
- pozostali nauczyciele i wychowawcy,
- pedagog szkolny, psycholog szkolny,
- Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne,
- Ochotniczy Hufiec Pracy,
- Urzędy Pracy,
- Centrum Informacji i Doradztwa Młodzieżowego w Pałacu Młodzieży,
- informatory o szkołach ponadpodstawowych, np. szkołach branżowych, technikach, liceach,
- targi edukacyjne,
- strony internetowe poszczególnych szkół (szkoły branżowe, technika, licea, szkoły wyższe, szkoły policealne),
- dni otwarte w szkołach,
- strony internetowe, np. www.perspektywy.pl, edukacja.warszawa.pl, www.targowek.waw.pl, doradztwo.ore.edu.pl
Prezentacja rok szkolny 2021/2022 - Rodzic jako doradca swojego dziecka przy wyborze szkoły ponadpodstawowej (patrz pliki do pobrania)
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023 - prezentacja dla klas ósmych (patrz pliki do pobrania)