paź

Wiwisekcja bohaterów literackich

Potęga dziecięcego myślenia

Tak brzmiał temat jednej z lekcji języka polskiego w klasie 7b. Stanowił on zaproszenie, impuls do podróży w czasy własnego dzieciństwa i preludium do rozważań o świecie ,,Małego Księcia”. Na początek zdjęliśmy ,,kapelusze” i spojrzeliśmy na świat oczami bohatera powiastki de Saint Exupery’ego. Z prostego nakrycia wyłoniły się zwierzęta, blokowisko, przestrzeń kosmiczna…Na szczęście okazało się, że jeszcze nie jesteśmy zbyt ,,dorośli”, by marzyć. Następnie odwzorowaliśmy szlak, którym podążał Mały Książę, by finalnie stworzyć galaktykę klasy 7b. Styropianowe kule, balony, piłki okleiliśmy wycinkami z gazet, aforyzmami, zdjęciami tak, aby jak najwięcej mówiły o zamieszkującej je postaci. Swoją pomysłowością udowodniliśmy, że jesteśmy prawdziwymi mistrzami wyobraźni.

Pierwsze spotkanie w ramach innowacji ,,Wiwisekcja bohaterów literackich” uświadomiło nam, że wiele nas łączy z bohaterem francuskiego pisarza: tęsknota za przyjaźnią, miłością. Pamiętajmy, że droga do marzeń zawsze jest otwarta. Wystarczy tylko zamknąć oczy. A Ty? Masz odwagę, by zdjąć ,,kapelusz” i wyruszyć po marzenia?

Marta Rowicka