cze

Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

24 czerwca 2022 to ostatni dzień w szkole. Zakończyliśmy kolejny rok nauki i rozpoczęliśmy wakacje!

Wakacje to czas odpoczynku, relaksu i zabawy. Pamiętajmy, że to przede wszystkim od nas zależy, czy będą one bezpieczne, a tym samym udane. Dlatego niezależnie od miejsca, w którym je spędzamy, zachowujmy się odpowiedzialnie, pamiętając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Niestety wakacje to czas, w którym w większym stopniu niż zwykle, narażeni jesteśmy na różnego rodzaju zagrożenia. Szczególnie niebezpieczne są te związane ze zjawiskami atmosferycznymi – m.in. burzami, upałem i wichurami oraz przebywaniem nad wodą, w górach oraz częstym przemieszczaniem się.

Burza - jeżeli zauważysz, że chmury zaczynają się piętrzyć i mają ciemną podstawę, to sygnał, że pojawiło się ryzyko rozwoju chmur burzowych. W takiej sytuacji należy uważnie je obserwować , żeby odpowiednio wcześnie znaleźć bezpieczne schronienie. Ma to szczególne znaczenie, gdy wędrujemy po górach, znajdujemy się na wodzie lub na otwartej przestrzeni. Jeżeli nie masz bezpiecznego schronienia – znajdź, o ile to możliwe, obniżenie terenu i kucnij (nie siadaj i nie kładź się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone dlatego, że w przypadku uderzenie pioruna może dojść do przepływu prądu między stopami. Jeśli jechałeś rowerem – połóż go, najlepiej 3 metry od siebie.  Jeżeli jesteś na wodzie, czym prędzej uciekaj do brzegu (pamiętaj, że na wodzie musisz mieć zapięty kapok). W czasie burzy najbezpieczniej przebywać jest w budynku – o ile to możliwe, nie wychodź z niego bez potrzeby.

Wichura – wiatr jest zdolny łamać drzewa, zrywać dachówki i uszkadzać budynki. Silna wichura, może zrywać dachy, wyrywać drzewa z korzeniami czy łamać słupy energetyczne. Podczas wichury, podobnie jak podczas burzy, należy się liczyć z zagrożeniem życia. Jeżeli jest to możliwe nie wychodź na zewnątrz. Jeżeli jesteś poza domem, poszukaj bezpiecznego schronienia, nie zatrzymuj się pod drzewami, uważaj na przedmioty, które może zrywać wiatr.

Upał - upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C. W ciągu dnia najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi – w południe. Wraz ze wzrostem temperatury znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Dlatego należy odpowiednio nawadniać organizm – pić dużo niegazowanej wody i unikać przebywania na słońcu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Pamiętaj, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu. Nigdy, pod żadnym pozorem, nawet na chwilę nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodzie!

Bezpieczeństwo nad wodą - pływaj tylko w wyznaczonych miejscach, pod opieką ratownika. Powinieneś bezwzględnie stosować się do jego poleceń. Wypoczynek pod okiem ratownika nie zwalnia z zachowania zdrowego rozsądku i zapewnienia należytej opieki dzieciom. Brawura, przecenianie swoich umiejętności, pozostawianie dzieci bez nadzoru oraz skoki do wody „na główkę” są najczęstszymi przyczynami utonięć.

Bezpieczeństwo w górach - pamiętaj, w górach pogoda zmienia niezwykle szybko. Słoneczne i bezchmurne niebo w jednym momencie może zasłonić się czarnymi chmurami miotającymi błyskawice. Dlatego, przed każdym wyjściem na górską wędrówkę koniecznie sprawdź prognozę pogody. Burza i wichura są w górach szczególnie niebezpieczne. Uderzenia pioruna zdarzają nie tylko na najwyższych szczytach – błyskawice uderzają także w nisko położone doliny. W polskich górach burze najczęściej odnotowuje się w czerwcu i lipcu w godzinach południowych. Gdy zauważysz oznaki zbliżającej się burzy, jak najszybciej zejdź najbliższym szlakiem ze szczytu w dolinę – to zmniejsza, lecz nie wyklucza prawdopodobieństwa porażenia. Nie zwlekaj ani chwili, ponieważ piorun może uderzyć nie tylko bezpośrednio pod burzową chmurą, ale i w odległości kilku kilometrów od jej krawędzi – przy czystym niebie i świecącym słońcu. Łamiące się w wyniku burzy, wichur i bardzo silnego wiatru drzewa, są bezpośrednim zagrożeniem dla Twojego zdrowia i życia. Nigdy nie chowaj się pod drzewami.

Bezpieczeństwo w podróży - osoba prowadząca pojazd musi przestrzegać obowiązujących przepisów ruchu drogowego, a pojazd którym podróżuje musi być sprawny. Nie wychylaj się przez otwarte okno. Nie wyrzucaj nic przez okno.Pamiętaj, podróżując samochodem musisz mieć zapięte pasy.

Do zobaczenia 1 września!