kwi

Święto Konstytucji 3 Maja

Tuż przed weekendem majowym uczniowie klas młodszych oraz klas 4 - 8 spotkali się na tradycyjnym apelu z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. W tym roku przypada 232. rocznica uchwalenia Ustawy Rządowej przez Sejm Czteroletni (1788–1792). Data 3 maja 1791 r. należy do najważniejszych w historii Narodu i Państwa Polskiego. Konstytucję 3 Maja uważa się powszechnie za pierwszą w Europie (przed Konstytucją francuską z 3 września 1791 r.) i drugą na świecie (po Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej z 17 października 1787 r.) ustawę zasadniczą o najwyższym dla państwa znaczeniu, określającą ustrój polityczny, społeczny i gospodarczy. Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Dzięki niemu system władzy, jej kontroli i wybierania jest unormowany. Obywatele mają prawa i wolności wynikające z konstytucji i mogą dochodzić swoich praw.