mar

Szkoła Podstawowa nr 298 uczciła pamięć Żołnierzy Niezłomnych

„Sens walki powinien być mierzony nie jej szansami na zwycięstwo, lecz wartościami, w obronie których walka została podjęta.”
Prof. Henryk Elzenberg.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych w piątek 23 lutego uczniowie klas 6 wzięli udział w warsztatach, które poprowadził w szkole przedstawiciel Grupy Historycznej Zgrupowanie Radosław p. Rafał Dobrowolski. W pierwszej części spotkania uczniowie zapoznali się z historią II wojny światowej oraz rolą żołnierzy niezłomnych po 1945 r., następnie mieli możliwość obejrzeć przykłady broni, którą posługiwali się żołnierze w walce z Niemcami w latach 1939 – 1945 oraz po zakończeniu wojny. Ta druga część spotkania cieszyła się szczególnym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród chłopców. Spotkanie przygotowała nauczycielka historii p. Beata Nitkowska.

Natomiast 1 marca w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Niezłomnych w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie – debata historyczna – „Walka Polaków o wolność podczas II wojny światowej i po 1945 r.”. Została ona zorganizowana z inicjatywy nauczycielki historii p. Doroty Bisialskiej. Udział w debacie wzięli zainteresowani uczniowie z klas VIII, którzy zaprezentowali swoje wiadomości historyczne.

Spotkanie rozpoczęła p. D. Bisialska przywitaniem wszystkich zgromadzonych. Uczeń kl. VIII C – Jan W. przedstawił krótki rys historyczny związany ze świętem 1 marca. Wzruszającą chwilą refleksji a zarazem wstępem do debaty była recytacja wiersza autorstwa Krystyny Śliwińskiej – „Wyklętym” zaprezentowana przez uczennicę klasy VIII A– Polę D. Spotkanie dało młodzieży możliwość wymiany wiadomości i poglądów związanych z walką żołnierzy wyklętych. Wszyscy zaproszeni goście  - uczniowie klas VIII i klasy VII d oraz nauczyciele i Panie Dyrektor byli pod dużym wrażeniem poziomu wiedzy historycznej uczniów. Podczas debaty nawiązywano do wydarzeń II wojny światowej – organizacji Polskiego Państwa Podziemnego, planu „Burza” a przede wszystkim przywoływano niezłomne postawy żołnierzy polskiego antykomunistycznego podziemia.

Po zakończeniu debaty uczestnicy zostali nagrodzeni brawami oraz pamiątkowymi lekturami autorstwa Witolda Pileckiego – „Raporty z Auschwitz”.

Spotkanie zakończyła Pani Dyrektor Alicja Marciniak, która podziękowała młodzieży za przygotowanie do wzajemnej wymiany wiedzy a zwłaszcza za odwagę w prezentowaniu swojego zdania i oceny wydarzeń historycznych.

Mamy nadzieję, że debaty historyczne na stałe wpiszą się w kalendarz naszej szkoły.